Ana Sayfa

Bookmark and Share

Firmalar
● Güzellik Merkezleri
● Cilt Bakım Merkezleri
● Dövme ve Kalıcı Makyaj Salonları
● Estetik Güzellik Salonları
● Lazer Epilasyon Klinikleri
● Plastik ve Estetik Cerrahi
● Saç Bakım Merkezleri
● Saç Ekim ve Tasarım Merkezleri
● Solaryum
● Spor Merkezleri
● Vücut Bakım Merkezleri
● Zayıflama Merkezleri
● Kuaför Salonları
● Çocuk Kuaförleri
● Erkek Kuaförleri
● Kadın Kuaförleri
● Kozmetik Ürünleri
● Açık Parfüm
● Bitkisel - Doğal Kozmetik Ürünleri
● Parfümeri - Kozmetik Ürünleri
● Zayıflama Ürünleri
● Masaj Merkezleri
● Masaj Salonları
● Masör - Masöz (Serbest)
● Malzeme Tedarikçileri
● Toptan Güzellik Salonu Malz.
● Toptan Kozmetik Ürünleri
● Toptan Kuaför Salonu Malz.
● Toptan Masaj Salonu MalzemecileriDeodorant - Deodorantlar

Deodorant - Deodorantlar

Sıcak bir hava. Ve pek çoğumuz gün içinde oradan oraya koşturmak zorundayız. Doğal olarak hiçkimse terli (kötü) kokmak istemez. Çoğumuzun aklına bu istenmeyen durumdan kurtulmak için (en azından hafifletmek veya ter kokusunu bastırmak için) dedorantlar gelir. Peki imdadımıza yetişen ve kendimizi daha iyi hissetmemize sebep olan deodorantları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Deodorantların sağlığımıza olumsuz etkileri var mıdır?

Bunları incelemeden önce isterseniz terlemenin ne olduğu konusunu kısaca açıklayalım. Terlemek aslında kabaca vücudun yükselen ısısını normale döndürmek için, kendine özgü bir savunma mekanizmasıdır.Genel olarak ter salgısının çok büyük bir oranının su olduğu bilinmektedir. Aslında çoğu insanın gözden kaçırdığı şey, ter salgısının kendisinin kokmadığıdır. Kötü kokan şey, aslında cildimiz (özellikle koltuk altı) üzerinde bulunan bakterilerin çürümesidir. Deodorant kullanımında doğru yaklaşım, deodorant sıkılacak bölgenin temiz olmasıdır. Bunun tersi bir uygulama, ter kokusu ile deodorant kokusunun bir karışımı olacağından, daha güzel kokmak yerine tamamen ters bir sonuca sebep olabilir. Deodorant kullanımında başka bir doğru yaklaşımda, deodorantın sadece cilde uygulamaktır.

Elbiseler üzerine uygulanan deodorant kullanımı, elbiselerinize zarar verebileceği gibi, kötü kokuyu gidermek için doğru bir yaklaşım değildir. Deodorantları kullanmadan önce çalkalamanız ve 10, 15 cm uzaktan dik olarak sıkmanız doğru olacaktır. Deodorantların, sprey, roll-on, alkolsüz ve stick gibi çeşitleri bulunmaktadır. Stick ve roll-on deodorantlar sürerek uygulama yapmak isteyenler için üretilmiştir. Yanlış deodorant kullanımı ciddi olmasa bile, sıkıntılar yaşayacağımız sağlık problemlerine sebep olabilir. Temiz olmayan, terli bir cilde uygulanacak deodorant, mantar ve deri problemlerine yol açabilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki, terlemek doğal ve sağlıklı bir vücut tepkisidir.

Üzerinde durulması gereken önemli bir konu da, deodorantlar ile anti-perspirantların çoğu zaman aynı kefeye konularak karıştırılmakta olduğudur. Detaylarla sizi boğmadan, kısaca deodorantlar ile anti-perspirantların çalışma mekanizmalarının farklı olduklarını söyleyebiliriz. Anti-perspirantların çalışma mekanizması ter bezlerini kapatmak suretiyle gerçekleşir. Dolayısıyla ter sıvısının çıkışında azalma olur. Anti-perspirantlar koltuk altlarındaki terlemeyi azaltmaya yönelik üretilmişlerdir, bunların kullanımında yapılacak en büyük yanlış, vücudun diğer yerlerine uygulamak olacaktır. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi, terlemek doğal ve sağlıklıdır. Terlemeyi herhangibi bir şekilde engellemek genel sağlığımız açısından zararlı sonuçlar doğurabilir. Genel olarak anti-perspirantları yoğun geçeğini bildiğimiz anlardan hemen önce kullanmamız doğru olacaktır.

kaynak : http://www.kozmetiktehersey.com2010 © Kozmetik Ankara - Yonca Sistem ile hazırlanmıştır.
26087630 Tekil Ziyaretçi